Zakres
projektu
Rozbudowa Opery Nova ma na celu uzupełnienie i poszerzenie funkcji budynku głównego Opery. W ramach projektu wybudowany zostanie IV krąg Opery, który będzie zawierał:
salę wielofunkcyjną na 485 osób, w zależności od potrzeb będzie ona mogła pełnić funkcję sali koncertowej, teatralnej lub prób
przestrzeń wielofunkcyjną wystawienniczą i do innych działań artystycznych
salę kinową na 205 osób
powierzchnie dopełniające o funkcjach: gastronomicznej, zaplecza i technicznej
W ramach
projektu
planowany jest
zakup sprzętu
i wyposażenia:

Wyposażenie obiektu w meble i trybuny:
- fotele i trybuny składane,
- technologia gastronomii,
- ruchome bufety, stoliki, lada,
- bary mobilne.
Systemy multimedialne oraz specjalistyczne do realizacji przedstawień:
- elektroakustyka,
- mechanika sceny,
- oświetlenie sceniczne i systemy audio-video,
- kinotechnika,
- wyświetlacze zewnętrzne do repertuaru.
Wyposażenie muzyczne:
- krzesła dla muzyków, wózki transportowe,
- ekrany akustyczne dla muzyków,
- instrumenty: perkusyjne: kotły, gran, wibrafon, ksylofon, marimba, dzwony i dzwonki, fortepian, koncertowy oraz pianino i harfa
Ponadto w ramach projektu realizowane będą także działania związane z podnoszeniem miękkich kompetencji kadry, a także współpraca z Partnerem Zagranicznym.
Przeprowadzone zostaną również działania informacyjno-promocyjne projektu.
Grupy
docelowe
W wyniku realizacji projektu zostanie utworzona nowa struktura odbiorców:
- widzowie abonamentowi,
- melomani, miłośnicy oraz znawcy muzyki poważnej i operowej,
- klienci masowi,
- rodziny z dziećmi,
- dzieci w wieku przedszkolnym,
- dzieci w wieku szkolnym,
- młodzież,
- seniorzy,
- osoby z niepełnosprawnościami,
- turyści,
- odbiorcami projektu będzie też społeczność lokalna, jak również z najbliższy regionów.

Cele
projektu
Celem głównym projektu jest powstanie IV kręgu Opery Nova, a co za tym idzie zwiększenie potencjału kulturowego i turystycznego regionu poprzez szersze udostępnienie dziedzictwa kulturowego. Projekt ma istotny charakter z punktu widzenia rozwoju społeczno-gospodarczego kraju i odpowiada na potrzebę poprawy stanu infrastruktury społecznej. Podejmowane w ramach realizacji projektu działania posłużą wypełnieniu innych krajowych, regionalnych i lokalnych strategii w szczególności w zakresie upowszechniania dziedzictwa kulturowego.

Planowane
efekty
Realizacja projektu przyczyni się do wypełnienia misji Opery Nova, która zakłada prowadzenie działalności kulturalnej na możliwie najwyższym europejskim i światowym poziomie, dostosowanej do potrzeb odbiorców o różnych oczekiwaniach i poziomie doświadczenia muzycznego. Wdrożenie projektu umożliwi osiągnięcie zamierzeń instytucji w postaci udoskonalania i rozwijania oferty kulturalnej o nowe, dotychczas nieprezentowane formy działalności, wydarzenia przyciągające liczną publiczność z różnych grup wiekowych i o różnych preferencjach muzycznych. Efektem realizacji projektu będzie zwiększenie liczby osób, korzystających z oferty kulturalnej instytucji oraz wzrost liczby nowych wydarzeń, prowadzonych także w formule on-line. Dodatkowo realizacja projektu spowoduje wzrost liczby miejsc pracy w Operze Nova.
Całkowita wartość projektu: 144 325 394,33 PLN
Kwota dofinansowania: 24 183 597,87 PLN
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Zgłaszanie nieprawidłowości
Istnieje mechanizm informujący o potencjalnych nieprawidłowościach lub nadużyciach finansowych, umożliwiający zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości dotyczących projektów, finansowanych ze środków pochodzących z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko za pomocą:
- poczty tradycyjnej – w formie listownej pod adresem ministerstwa: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ul. Krakowskie Przedmieście 15, 00-071 Warszawa,
- skrzynki nadawczej e-puap Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej lub Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
- formularza internetowego e-Nieprawidłowości, dostępnego na stronie www.feniks.gov.pl,
- mechanizmu sygnalistycznego rozumianego jako dedykowany adres e-mail: rownosc.feniks@mfipr.gov.pllub naduzycia.feniks@mfipr.gov.pl.
- formularza internetowego e-Nieprawidłowości,
dostępnego na stronie www.feniks.gov.pl, - dedykowanego adresu e-mail: rownosc.feniks@mfipr.gov.pl lub naduzycia.feniks@mfipr.gov.pl.
Dodatkowo w przypadku podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych (KPON) lub Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej (KPP) wszelkie nieprawidłowości można przekazywać za pomocą: